Mert Bulan

2017 yılında okuduğum ve beğendiğim kitaplar

| okuma süresi: 1 dk

Bir yılın daha sonuna geliyorken geçen sene yaptığım gibi bu sene de okuduğum kitaplar içerisinden beğendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle bu yılda beni biraz üzen şey 2017’de önceki yıllarda tutturduğum ortalama 55 kitap hedefimi tutturamamış olmam oldu. Seneyi 19 kitapla bitirebildim. Dolayısıyla tavsiye edeceğim kitapların sayısı da geçen yıla oranla düşük olacak.

Yüzüklerin Efendisi Serisi

Geçen yıl tüm Harry Potter kitaplarını bitirmiştim, bu yılki hedefim de aslında tüm Tolkien kitaplarını bitirmekti ancak sadece Yüzüklerin Efendisi serisini bitirebildim. Bu zamana kadar okumamış olma konusunda biraz pişman oldum diyebilirim. Gerçekten çok ama çok güzel bir eserdi. Her ne kadar fantastik bir evrende geçiyor olsa da dostluk ve iyilik temaları çok güzel işlenmişti. Eğer filmlerini beğendiyseniz kitabını da kesinlikle beğeneceğinizi düşünüyorum.

Homo Deus

Geçen sene favori kitaplarımdan biri Yuval Noah Harari’nin Sapiens kitabıydı. İnsanlığın tarihini anlatan o muazzam kitabı neredeyse herkese tavsiye ediyordum. Bu sene de yine aynı yazarın Homo Deus kitabını okudum. Sapiens kadar iyi olmasa da oldukça beğendiğim bir kitap oldu. Gelecekte bizi neler bekliyor merak ediyorsanız okumanızda fayda var. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Geleceği Keşfedenler

Biyografi alanında aşmış bir yazar olan Walter Isaacson’ın (Steve Jobs’ın biyografi kitabıyla daha çok biliniyor ülkemizde) Geleceği Keşfedenler kitabı bu sene okuyup da çok beğendiğim kitaplar arasında. Teknolojiye ve özellikle bilgisayara meraklı biriyseniz bu kitap sayesinde bilgisayar alanında nasıl buralara kadara gelebildik bunu öğrenebiliyorsunuz. Tabii öğrendikçe şaşırmamanız da mümkün değil. Bugün Instagram’da 3 adımda, birkaç saniyede fotoğraf paylaşabiliyorsak bunu geçen yıllar boyunca yapılan belki de çoğumuzun adını bile bilmediği insanların hayatlarının önemli bir kısmını harcayarak yapmış olduğu çalışmalar sayesinde yapabiliyoruz. Bu kitabı bilişim alanında çalışan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Pürdikkat

Herhalde benim için yılın kitabı bu oldu diyebilirim. Odaklanma konusunda sorun yaşayan biri olarak kitabı çok ama çok beğendim. Kitap size günümüzde odaklanmakta neden zorluk çektiğimizi ve bu sorunu nasıl aşabileceğimizi başarılı insanlar tarafından da denenmiş yöntemlerle anlatıyor. Kitabı tavsiye ettiğim kişilerin çoğunluğu kitabı çok beğendi. Eminim siz de beğeneceksinizdir.

Walden Gölü

Neredeyse hiçbir doğa olayına şahit olamadığımız apartman dairelerimizdeki, yıllar önce başkaları tarafından tasarlanmış ve olabildiğince karmaşıklaştırılmış hayatı yaşarken, bu kitap adeta farklı, sade ve huzurlu bir hayatın kapılarını açıyor size. Birçok büyük düşünüre ilham kaynağı olmuş bu kitap Henry David Thoreau’nun 2 yıl boyunca Walden Gölü’nün yanına kendi yaptığı evdeki yaşamını anlatıyor. Bir kitabı okurken doğayla hiç bu kadar iç içe olmamıştı. Şehir hayatının getirdiği artıların yanında götürdüğü şeylerin çoğunu bu kitapta görebiliyorsunuz.

Bu yıl okuduğum kitapların listesine Goodreads profilimden ulaşabilirsiniz.

Mutlu Yıllar!

© 2017 by Mert Bulan. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yazılar kopyalanamaz.